Erasmus Plus 2015’ten itibaren dünyaya açılıyor-11.04.2015

ANLASMA ICIN INGILIZCE METIN YAZISI.docx

DRAFT ERASMUS+ INTER INSTITUTIONAL AGREEMENT 2016-2021.doc


Değerli Öğretim Elemanları,

Bilindiği üzere, ülkemiz 2014 yılına kadar Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları aday ülke statüsünde katılım sağlarken, sadece AB üyesi ülkelerdeki kurumlarla hareketlilik faaliyeti gerçekleştirebilmiştir. 2014-2020 yıllarını kapsayan Erasmus+ dönemi kapsamında ise Türkiye 2016 yılından itibaren program ülkelerine ek olarak, Ortak Ülke olarak tanımlanan ülkelere de yüksek öğretimde öğrenci ve personel hareketliliği faaliyeti gerçekleştirebilecektir. 

Bu çerçevede, Ortak Ülkelerin yüksek öğretim kurumlarıyla hareketlilik faaliyeti gerçekleştirmek amacıyla kurumlar arası anlaşma yapabilmek üzere anlaşma zemini oluşturulması ve 2016 Eylül dönemi için söz konusu ülkelere yönelik hareketliliğe hazır olunması gerekmektedir.

Mevcut dönemde Avrupa Birliği ve program ülkeleri ile hareketlilik ve anlaşmalar devam etmektedir.

Özellikle 2015 Ekim ayında yayınlananan teklif çağrısında detayları yer alan bu hareketlilikler için Üniversite olarak şimdiden çalışmalara başlanması ve anlaşmaların imzalanmasında fayda bulunmaktadır.

Şu hususu unutmamak gerekir ki değişik gruplarda yer alan ülkelere ayrılan hibeler harcanmadığı takdirde başka gruplara transfer edilemiyor. Bu sebeple tüm dünya coğrafyasından ortaklık anlaşması imzalanmasında fayda mütaala edilmektedir.

Anlaşma yapmak için ekte sunulan Erasmus+ ikili anlaşma taslağını aşağıda isimleri belirtilen ülkelerdeki karşı kurumlara gönderilmesi ve karşı kurumda kendi bilgilerini gerekli yerlere doldurduktan sonra imza ve mühürlenip taranması ve bizim tarafımızca da imzalanıp mühürlenmesi ile birlikte anlaşma sağlanmış olacaktır. Evrakların posta ile gönderilmesine gerek olmayıp taranmış versiyonları kabul edilmektedir. Ayrıca Mevlana Programı için yapılan anlaşmalar Erasmus+ için de yapılabilir.

Yapacağınız anlaşmalar 2016-2020 dönemi için Üniversitemizde Öğrenci öğrenim ve staj, Personel Ders verme ve Eğitim alma hareketliliğinin artmasına ve dolayısıyla daha çok bireyin hareketlilikten faydalanmasına vesile olacaktır.

Erasmus+ dönemi için yapacağınız anlaşma girişimlerinizden  dolayı şimdiden teşekkür ederiz. 

Erasmus+ döneminde anlaşma olması halinde hareketlilik yapılabilecek ülkeler:

Bölgeler

Hareketlilik Gerçekleştirilebilecek Ülkeler

Avrupa Birliği ve

Program Ülkeleri

Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Slovenya, Güney Kıbrıs, Çek

Cumhuriyeti, Estonya, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Macaristan,

Letonya, Litvanya, Malta, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İngiltere, Polonya, Slovak

Cumhuriyeti, Bulgaristan, Romanya); EFTA (European Free Trade Area) Ülkeleri (İzlanda,

Lihtenştayn, Norveç); Aday ülke ( Türkiye)

ENP GÜNEY

Cezayir, Fas, Filistin, İsrail, Lübnan, Libya, Mısır, Suriye, Tunus, Ürdün

ENP DOĞU

Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna

Rusya

Rusya

Latin Amerika

Bolivya, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay, Venezuela

Asya

Afganistan, Bangladeş, Bütan, Çin, Filipinler, Hindistan, Endonezya, Kamboçya, Kuzey Kore, Laos, Malezya, Maldivler, Moğolistan, Myanmar, Nepal, Pakistan, Sri Lanka, Tayland, Vietnam

Merkez Asya

Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan

Güney Afrika

Güney Afrika

IPA

Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Sırbistan

ABD Kanada

ABD, Kanada

Endüstrileşmiş Asya, Avustralya, Yeni Zellanda

Hong Kong, Singapur, Tayvan, Güney Kore Avustralya, Yeni Zelanda