Öğrencilerden Deneyimler

Erasmus programından yararlanmaya hak kazanan öğrencilerimizin eğitim aldıkları üniversiteler ve ülkelerle ilgili bilgi, fotoğraf, yorum ve tecrübelerine bu sayfadan erişebileceksiniz.

Erasmus Deneyim Dergisi.pdf


 • Kodolanyi Janos Föiskola

  30.01.2011-31.05.2011

  Erasmus kapsamında gitmiş olduğum ülke Macaristan`ın Budapeşte şehriydi ve öğrenim gördüğüm okul Kodolanyi Janos Föiskola idi. 30 Ocak ve 31 Mayıs 2011 tarihleri arasında erasmus dönemini bitirmiş bulunmaktayım. Hayatımda geçirebileceğim en güzel deneyim, en eğlenceli dönem ve düşüncelerin hayata bakış açısının tamamen değiştiği harika bir 4 aylık eğitim süreciydi. Festivallerin, eğlencenin, tarihi güzelliklerin, arkadaşlıkların bu kadar güzel olduğu bir şehir BUDAPEŞTE veERASMUS. İnsanın böyle bir değişim sürecini yaşaması gerektiğini ve yine sunulsa yine gitmek istediğimi söyleceğim bir ülke ve değişim programı. Yeni ve gelecekteki erasmuscu arkadaşlara kesinlikle hiçbir şey düşünmeden gitmelerini oranın tarihi güzelliklerini, okul faaliyetlerini, festivallerini görmelerini tavsiye ediyorum. Eğer arkadaşlıklar da kurabilirlerse kesinlikle dönmek istemeyecekler. 
  Kübra Sarıkaya

  Kodolanyi Janos Föiskola

  30.01.2011-31.05.2011

  Çankırı Karatekin Üniversitesi`nin 3.sınıfının 2. döneminde Macaristan`a gittim. 31 Ocak 2011 ile 31 Mayıs 2011 tarihleri arasında Budapeşte`de erasmus öğrencisi olarak okudum. Okuduğum okulun adı Kodolányi János Foiskola idi. Başarılı bir dönem geçirdim. Macaristan`da bulunduğum süre boyunca çok farklı ve güzel deneyimler yaşadım. Yeni kültürler öğrendim ve kendimi geliştirdim. Yaşadığım her günü not ettim ve önemli gördüğüm her şeyi sakladım. Şuan onlara dönüp dönüp bakıyorum. Keşke tekrar gitmek gibi bir imkanım daha olsaydı. Hayatımın en güzel günlerini orada yaşadım ve iyi ki gitmişim.Benden sonra gidecek arkadaşlara en büyük tavsiyem kendilerinden ödün vermeyecek şekilde Avrupa`nın tadını çıkartmalarıdır.

  Merve Özkan

  Kodolanyi Janos Föiskola

  30.01.2011-31.05.2011
  Macaristan, Budapeşte`de Kodolanyi Janos University of Applied Sciences`da erasmus öğrencisiydim. Ocak-Mayıs döneminde 4 ay Budapeşte`de eğitim gördüm. Erasmus, yeni bir ülke, yeni bir okul ve yepyeni bir yaşam tarzı oldu benim için. Hayata bakış açım değişti, çok güzel deneyimler elde ettim. Farklı kültürlerden yeni insanlar tanıdım. Erasmus sayesinde edindiğim tecrübeler bana hayat boyu yardımcı olacaktır. Erasmus benim hayatta sahip olduğum en iyi fırsattı ve bu fırsatı çok iyi şekilde değerlendirdiğimi düşünüyorum. Erasmus programından yararlanmak isteyen ve aklında soru işareti bulunan tüm herkese kesinlikle tavsiye ediyorum. Erasmus anlatılmaz yaşanır.. ;)

  Özlenen Elif Çayan

  Kodolanyi Janos Föiskola

  30.01.2011-31.05.2011

  Selam ,ben pelin 2011 2.donemi icerisinde Macaristan-Budapeşte`de erasmus ögrencisiydim. Orada Kodolanyi Janos Foiskola adli okulda eğitimime devam ettim. Ben de okulumuz Çankırı Karatekin Üniversitesi`nin erasmus ile yurtdışına gönderdiği ilk ögrecnilerdenim. Bu duyguyu yaşamak gerçekten çok güzel. Yaşadığım bu erasmus deneyiminin hem okul süreci içerisinde hem de okul sonrası için bana çok çok arti puan kattığını düşünüyorum. Oradaki okulumuz bittikten sonra kendi oluşturduğumuz geziler sayesinde birçok ülkeyi yakından görme, gezme fırsatımız da oldu... Kısacası erasmus ile hem ülkemizi çok iyi temsil ettiğimizi ve çogu hayallerimizi gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum.

  Pelin Hazal Taş

 • Vilnius International School of Law and Business (Tarptautine Teises ir Verslo Aukštoji Mokykla)

  01.02.2011-15.05.2011

  Litvanya ilk yurtdışı deneyimimdi ve gerçekten muhteşemdi. Erasmus programının benim için büyük bir şans olduğuna inanıyorum. Gönül rahatlığıyla tüm arkadaşlara tavsiye edebilirm. Bir gün Litvanya`ya yeniden gideceğim.

  Fatma Kara (İşletme Bölümü)

  Vilnius International School of Law and Business (Tarptautine Teises ir Verslo Aukštoji Mokykla)

  01.02.2011-15.05.2011

  Ben 01.02.2011- 15.05.2011 tarihleri arasında Litvanyanın başkenti olan Vilniusta International School of Law and Business adlı okulda 3.5 aylık bir süre eğitim gördüm. Erasmus hakkında da söyleyebileceğim bir kaç cümle, eğer bana bu şans bir çok kez verilse hepsine de katılır ve giderdim. Dünyanın birçok ülkesinden birçok dost edindim ve bu bana gösterdi ki dilimiz, dinimiz, ırkımız, yaşam biçimlerimiz farklı da olsa en önemli ortak şeye sahiptik içten duyulan, ayrılırken gözyaşına dönüşebilen sevgiye…
  Merve Sarıcı

 • University of Szczecin

  14.02.2011-12.06.2011

  Merhabalar, ben 2010-2011 akademik döneminde Erasmus deneyimimi Polonya`nın Szczecin şehrinin Szczecin Üniversitesi`nde 14 Şubat- 12 Haziran tarihleri arasında yapmış, uluslararası ilişkiler bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Hayatımın dönüm noktası olarak gördüğüm 4 aylık dönemin başında kendime hep şu soruyu sormuştum: Erasmustan tam olarak ne bekliyorum? Kariyer mi, yurt dışı tecrübesi mi, Avrupa tatili mi yoksa değişik kültürleri tanımak mı? Türkiye`ye dönünce anladım ki bu sorularımın hepsinin cevabını bulabilmişim. Sizler de daha fazla zaman kaybetmeden erasmuslu olun ve şansınız varken bu tecrübeyi yaşayın.

  Aycan Özel (Uluslararası İlişkiler Bölümü)