ÇAKÜ ERASMUS PROJELERİNDE ÇITAYI YÜKSELTTİ

2022 Erasmus+ Teklif Çağrısı döneminde, Erasmus+ KA171 Projeleri değerlendirme süreci Türkiye Ulusal Ajansı tarafından tamamlandı. Proje kapsamında Türkiye’de bulunan 208 üniversite içerisinde Çankırı Karatekin Üniversitesi en fazla hibe alan kurum olarak Erasmus+ KA171 Projelerinde Türkiye’de 1. üniversite oldu.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından öncelikli olarak teşvik edilen ve üniversitelerin büyük bir yarış içinde olduğu Erasmus+ Uluslararası hareketlilik projelerinde ÇAKÜ oldukça önemli bir başarı elde etti.
Çankırı Karatekin Üniversitesinin bu başarısı, Yükseköğretim Kurulu’nun uluslararasılaşma hedefini önemli oranda gerçekleştirdiğini gösteriyor.
Hibelendirilen ülkeler arasından Amerika Birleşik Devletleri, Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek, Karadağ, Azerbaycan, Türkmenistan, Tacikistan, Ukrayna, Moldova, Belarus, Gürcistan, Tunus, Ürdün, Filistin, Fas, Cezayir, Panama, Somali, Cibuti, Sudan, Benin, Güney Afrika ve diğer ortak ülkeler olmak üzere toplam 32 ülke yer almaktadır.
2022-2023 Akademik Yılında hazırlık süreci tamamlandıktan sonra yüzlerce öğrenci, akademisyen ve idari personel bu hareketlilikten yararlanacaklardır.
Hareketlilik hem ÇAKÜ’de eğitim almayı düşünen binlerce öğrenci için yol gösterici olacak hem de bu sayede ÇAKÜ’nün uluslararası görünürlüğü artacaktır.
Konuyla ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Harun ÇİFTÇİ, “önceki yıllarda Türkiye ikincisi olduğumuzda bir dahaki yıl hedefimiz zirve olarak belirlemiştik.
Bu yıl Türkiye birincisi olarak hedefimize ulaşmaktan ekip olarak büyük bir memnuniyet duyuyoruz.
Her türlü zor şartlar altında kısıtlı personel ve imkânlarla bu sonucu elde etmek olağanüstü heyecan veriyor.
Artık Dünya Üniversiteleri arasındaki sıralamamızın radikal şekilde nasıl yükseleceğini de hep birlikte izleyeceğiz” dedi. 
Gerçekleştirilecek olan bu hareketlilik projeleri ile hem öğlencilerimiz hem de akademik personelimize yeni ufuklar açılacak, akademik anlamda derinlik ve çok yönlü bir işbirliği sağlanmış olacaktır.
Uluslararası İlişkiler Ofis Başkanı ve Erasmus Kurum Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Şuayip TURAN da ÇAKÜ’nün genç ve dinamik akademik ve idari kadrosuyla YÖK’ün hedef odaklı Uluslararasılaşma Stratejisini takip ettiğini ve yapılan bu Erasmus projeleri ile ÇAKÜ’nün öğrenci ve personeline yurtdışına açılan bir kapı oluşturduklarını ifade etti.
Ayrıca, Çankırı Karatekin Üniversitesindeki iyi yönetişim anlayışıyla birlikte kurulan bu işbirliklerinin akademik networku genişletmenin yanında başta ülkemizin, üniversitemizin ve Çankırı’nın adının tüm dünyada duyulur ve görünür hale gelmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Toplam bütçe 410.635 avro

Yayınlanma Tarihi: 18 Ağustos 2022 Perşembe
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2022 Çarşamba